eco energy Logo LOGO شرکت کار و اندیشه (KOA) نماینده انحصاری محصولات اکو انرزی (eco energy) در ایران عرضه کننده چیلر های جذبی (absorption chiller) اکو انرژی شامل چیلر جذبی دو اثره شعله مستقیم ،چیلر جذبی گازسوز بازیافت ،چیلر جذبی دو اثره بخار ،چیلر جذبی تک اثره بخار ،چیلر جذبی تک مرحله ای آب گرم و ،چیلر جذبی دو مرحله ای آب گرم می باشد.

27 مرداد 1398

قابلیت پیک‌سایی شبکه برق با استفاه از چیلرهای جذبی

New Page 1

با توجه به تغییرات شرایط آب و هوایی، سطح زندگی و رواج استفاده از تجهیزات تهویه مطبوعی در تابستان، پیک مصرف برق به تابستان‌ها منتقل شده است. این موضوع از یک طرف و کاهش توان و بازدهی خروجی نیروگاه‌های گازی و سیکل ترکیبی از طرف دیگر باعث شده تا در چند سال اخیر در ایران مشکل تامین توان در ساعات گرم روز ایجاد شود. به عنوان نمونه در تابستان سال 97 مصرف بالا در زمان پیک باعث تغییر ساعات کار ادارات و خاموشی‌های اجباری با برنامه زمان‌بندی در مناطق مختلف کلان شهرها شده است.  با این وجود باز هم رکورد جدیدی در مصرف برق ایجاد شده که به نسبت‌سال‌های قبل بالاتر بوده است (در بیستم تیرماه 97 ساعت 16 و 38 دقیقه با وجود تعطیلی ادارات مصرف برق در پیک به بیش از 57 هزار مگاوات رسیده است)[1].

آمار مصرف برق در 10 ساله منتهی به 95 نشان می‌دهد که به طور متوسط در این سال‌ها پیک بار مصرف سالانه حدود 5/4% افزایش داشته است. از سال 89 تا سال 95 پیک مصرف برق از شب به روز شیفت پیدا کرده و از 41 هزار مگاوات در سال 89 به 52 هزار و 693 مگاوات در سال 95 می‌رسد که در طول تاریخ صنعت برق بی سابقه بوده است[2]. بنابراین در صورتی که اقدامی برای مشکل پیک برق در تابستان‌ها انجام نشود باید انتظار داشت تا در سال‌های آتی با خاموشی‌ها و نوسانات بسیار در تامین برق مواجه شد. شاید در وهله اول احداث نیروگاه‌های جدید به عنوان یک راه‌کار به ذهن برسد اما با توجه به این‌که در شرایط عادی هیچ مشکلی برای تامین برق وجود نداشته و حتی ظرفیت مازاد هم وجود دارد این روش از نظر اقتصادی توجیه ندارد. بنابراین باید به دنبال راه‌کارهایی مانند خنک کاری هوای ورودی به توربین[3] (TIAC) بود که در آن‌ها می‌توان با صرف هزینه بسیار کم‌تر در مقایسه با ساخت نیروگاه با ظرفیت مشابه، توان خروجی را افزایش داد. به همین دلیل در این مقاله به بررسی توانایی خنک کاری هوای ورودی در توربین‌ها برای افزایش توان خروجی در نیروگاه‌های گازی و سیکل ترکیبی پرداخته شده است.

 

توربین گاز و اثر دما بر بازدهی آن

در سال 1899 چالرز گوردون کورتیس اولین توربین گاز را در آمریکا اختراع کرد. طبق تعاریف ترمودینامیکی توربین گازی نوع موتور گرمایی است که انرژی حرارتی حاصل از ترکیب سوخت و هوا را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند. سوخت مصرفی توربین گاز می تواند جامد، مایع یا گاز باشد و صرفه نظر از نوع آن چون ترکیب سوخت و هوا در نهایت منجر به تولید گاز داغ پر فشار می‌شود به آن توربین گازی می­گویند. توربین گازها به واسطه مزایایی که دارند در ایران بسیار محبوب می‌باشند. از جمله این مزایا می‌توان به نصب و راه‌اندازی سریع، هزینه تهیه و نصب پائین، بهره‌برداری ساده و امکان استفاده از سوخت‌های متفاوت اشاره کرد. از طرفی یکی از معایب اصلی این توربین‌ها کاهش توان و راندمان آن در اثر افزایش دماي محیط می‌باشد. به عبارتی دیگر، در حالی‌که بیش‌ترین تقاضا براي مصرف برق در فصول گرم سال اتفاق می‌افتد، در همین زمان واحدهاي گازي با افت شدید توان و راندمان مواجه خواهند بود. توربین شامل کمپرسور، محفظه احتراق، توربین بوده و بر مبنای سیکل برایتون کار می‌کند. این چرخه که شماتیک آن در شکل 1 ارائه شده شامل مراحل زیر است.

1-2: تراکم آیزنتروپیک در کمپرسور

2-3: افزایش دما (جذب گرما) در فشار ثابت

3-4: انبساط آیزنتروپیک در توربین

4-1: کاهش دمای (دفع گرما) فشار ثابت

 [1] برگرفته از سایت تسنیم نیوز (22 تیر 1397 ساعت 11:40) و خبر آنلاین (22 تیر 1397 ساعت 8:00)

[2]  برگرفته از سایت تابناک (11 اسفند 1395 ساعت 23:59)

[3] Turbine Inlet Air Coolingشکل 1 شماتیک یک توربین گاز و نمودار T-S آن

شرایط استاندارد محیطی و ترمودینامیکی یکی از مهم‌ترین عوامل موثر بر راندمان توربین های گازی می‌باشد. سازمان جهانی استاندارد (ISO) شرایط استاندارد مشخصی را برای کارکرد توربین‌های گازی تعریف نموده است که مهمترین آنها عبارتند از: دمای خشک  15، دمای تر  2/7، رطوبت نسبی 60% ، فشار محیط atm 1، عدم افت فشار در قسمت‌های ایزوبار.

اولين بار ايده تزريق بخار به سيكل توربين گاز توسط يك مهندس نروژي به نام الوينگ در سال 1903 مطرح شد. از سال 1976 به بعد حركت رو به رشدي در تكامل اين تكنولوژي بوسيله فعاليت‌هاي محققان مختلفی انجام گردید. در گزارش سابا (سازمان بهره وری انرژی ایران) بیان شده که برای هر  1 افزایش دما، به ترتیب 2/0 درصد و 7/0 درصد کاهش در بازدهی و توان خروجی ایجاد می‌گردد. عامری و همکاران (Ameri et al. 2002) با توجه به مشخصات واقعی توربین گاز آلستوم[1] روابط زیر را برای کاهش توان خروجی و دبی جرمی با تغییرات دما ارائه کرده‌اند.

 

در واقع با بالا رفتن دماي محیط، همان‌طور که در شکل 2 نشان داده شده است فرآیند آنتروپی ثابت 1-2 به فرآیند 1h-2h تبدیل می‌گردد. با توجه به واگرا بودن خطوط فشار ثابت در این دیاگرام، میزان کار انجام شده توسط کمپرسور نیز افزایش خواهد یافت.[1]

Alstom frame-5

شکل 2 نمودار T-S چرخه برایتون

به عنوان نمونه می‌توان اطلاعاتی درباره هزینه‌های ساخت و نگهداری نیروگاه‌های سیکل ترکیبی و گازی را در جدول 1 دید.

  جدول 1 مشخصات اقتصادی نیروگاه‌های سیکل ترکیبی و گازی

با توجه به مطالب گفته شده به نظر خنک کاری هوای ورودی به توربین به عنوان تنها راه‌کار موثر برای جلوگیری از کاهش توان و بازدهی در نیروگاه‌های سیکل ترکیبی و گازی باید مورد توجه قرار گیرد.

 

خنک کاری هوای ورودی به توربین

خنک کاری هوای ورودی به توربین را می‌توان به روش‌های مختلفی شامل روش‌های تبخیری (فاگ، مدیا)، روش‌های تبریدی (تراکمی، جذبی)، روش‌های ذخیره‌سازی سرما و ... انجام داد. نمونه‌های زیادی از روش‌های یاد شده در سراسر دنیا و حتی در ایران اجرا شده است. در روش‌های تبخیری در کنار مصرف زیاد آب، عملکرد به دمای حباب‌تر محیط وابسته بوده و وجود قطرات در هوای ورودی به توربین باعث کاهش عمر مفید دستگاه می‌شوند، از طرفی هم استفاده از چیلر تراکمی و ذخیره‌سازی سرما با مصرف بسیار زیاد انرژی همراه هستند به همین دلیل در این کار به روش سرمایش تبریدی با کمک چیلرهای جذبی پرداخته می‌شود که در سال‌های اخیر با اقبال خوبی در سراسر دنیا رو به رو شده است. روش خنک کاری هوای ورودی به توربین با کمک چیلرهای جذبی در این حالت دو امکان وجود دارد:

  • نیروگاه‌های گازی: دود خروجی به طور مستقیم وارد چیلرهای جذبی شود.
  • نیروگاه ترکیبی: دود ابتدا وارد بویلرهای بازیابی حرارتی (HRSG) شده و در ادامه بخار خروجی از توربین‌های بخار وارد چیلر جذبی می‌شود.
در هر دو شرایط به یک مبدل حرارتی در ورودی کمپرسور نیاز است تا با کمک آن و آب خنک خروجی از چیلر جذبی بتوان هوای ورودی به کمپرسور را خنک نمود. در شکل‌های زیر تصاویری از چگونگی قرار دادن مبدل حرارتی در ورودی کمپرسور نشان داده شده است.
 

  شکل 3. سمت چپ: برداشتن فیلتر هوای ورودی، سمت راست: قرار دادن مبدل‌ حرارتی در ورودی کمپرسور

 

 

شکل 4. سمت چپ: مبدل نصب شده در ورودی کمپرسور، سمت راست: بعد از نصب فیلتر و اتمام کار

 از قابلیت‌های این روش می‌توان به بیش‌ترین توانایی در تغییر دما، مصرف انرژی بسیار ناچیز و قابلیت اطمینان و طول عمر بالاتر اشار کرد. هزینه اولیه بالا و نگهداری دشوار‌تر از جمله معایب آن به حساب می‌آیند. این روش در کشورهای با آب و هوای گرم و رطوبت بالا مانند کشورهای حوزه خلیج فارس به وفور مورد استفاده قرار گرفته است.

در یک سیکل توربین گازي به طور معمول گازهاي داغ با دماي بین 900 تا 1700 درجه سانتیگراد وارد توربین گاز گشته و پس از عبور از توربین با دماي بین 400 تا 550 درجه سانتیگراد از آن خارج می­گردند.

هر چند برای استفاده روش TIAC مناسب در هر نیروگاه نیاز به انجام مطالعاتی دقیق و جامع برای است اما معمولا با توجه به وجود حرارت اتلافی با دمای قابل توجه و مقدار زیاد در عمده نیروگاه‌های توربین گاز شامل گازهای خروجی از توربین گاز با دمای تقریبی  540 و یا بخار کم فشار با دمای تقریبی  250 است، استفاده از چیلرهای جذبی به نظر بتواند گزینه‌ای عملی، مطمئن و مقرون به صرفه باشد.

 

وضعیت نیروگاه‌ها در ایران

همان‌طور که در شکل 5 مشخص است نیروگاه‌های گازی و سیکل ترکیبی در سال‌های اخیر سهم عمده‌ای از ظرفیت کل نیروگاهی کشور را به خود اختصاص داده‌اند. این سهم در طول بازه 11 ساله مورد بررسی همواره با افزایش همراه بوده است.
 

  شکل 5 سهم نیروگاه‌های مختلف در ظرفیت کلی کشور در سال‌های مختلف (از 85 تا 95)[1]

علاوه بر سهم 61% از ظرفیت موجود، کماکان نیروگاه‌های سیکل ترکیبی و گازی به عنوان یک گزینه بی رقیب برای توسعه‌ نیروگاهی در آینده مطرح هستند به طوری که از نیروگاه‌های احداث شده در سال 97 هم سهمی حدود 70% را به خود اختصاص داده‌اند (شکل 6).  به طور کلی تا تاریخ 20/7/97 مجموع ظرفیت نامی نیروگاهی ایران برابر 79665 مگاوات بوده که بیش از 60% آن مربوط به نیروگاه‌های گازی و سیکل ترکیبی است[2].[1] برگرفته از اطلاعات ارائه شده در سایت وزارت نیرو

[2] برگرفته از اطلاعات ارائه شده در سایت وزارت نیرو

شکل 6 سهم نیروگاه‌های اضافه شده در سال 97 تا تاریخ 20/7/97[1]

در شکل 7 عمر نیروگاه‌های گازی و سیکل ترکیبی تا سال 95 ارائه شده است. با توجه به این شکل و ظرفیت نیروگاه‌ها در تاریخ 20/7/97 می‌توان دید که بیش‌تر از 35% (بیش از 27000 مگاوات) کل ظرفیت نیروگاهی در ایران را نیروگاه‌های سیکل ترکیبی و گازی تشکیل می‌دهند که عمر آن‌ها کم‌تر از 12 سال می‌باشد و با توجه به عمر کاری این نوع نیروگاه‌ها (30 سال) ارزش آن را دارند که بر روی آن‌ها سیستم TIAC را اجرا کرد.  [1] برگرفته از اطلاعات ارائه شده در سایت وزارت نیرو

 

شکل 7 عمر نیروگاه‌های گازی و سیکل ترکیبی تا سال 95

اگر به طور دقیق‌تر و با توجه به دمای ماکزیمم میانگین در شهرهای مختلف ایران موضوع بررسی شود می‌توان به نتایج بهتری رسید. به طور کلی میانگین دمای ماکزیمم ماهانه برای ایران را می‌توان برابر 37 درجه سانتی‌گراد در نظر گرفت.

با استفاده از معادله 1 و میانگین دمای ماکزیمم ماهانه 37 درجه سانتی‌گراد ،کاهش ظرفیت نامی نیروگاه‌های گازی و ترکیبی در ایران به صورت میانگین 4/16% می‌باشد.  اگر تنها برای نیروگاه‌های با عمر کم‌تر از 12 سال، TIAC اجرا شود توان قابل ریکاوری به صورت زیر بدست می‌آید.

بنابراین می‌توان به راحتی با اجرای سیستم TIAC به کمک چیلرهای جذبی توان را 4428 مگاوات در زمان پیک افزایش داد. این موضوع از این جهت اهمیت دارد که اولا نصب تجهیزات خنک کاری هوای ورودی به توربین بسیار سریع‌تر از احداث نیروگاه جدید خواهد بود، دوما از انرژی اتلافی برای این افزایش توان استفاده شده و بازدهی نیروگاه هم افزایش می‌یابد. هزینه کلی نصب تجهیزات خنک کاری هوای ورودی به توربین کم‌تر از یک پنجم هزینه احداث نیروگاه جدید با همان ظرفیت است و از نظر اقتصادی هم دوره برگشت قابل قبولی دارد برای بررسی دقیق‌تر می‌توان به پروژه‌های اجرا شده و نتایج آن‌ها اشاره کرد.

 

پروژه‌ اجرا شده نمونه توسط مجموعه اکو انرژی (شیانگلیانگ)

مجموعه اکو انرژی (شیانگلیانگ[1]) پروژه‌های زیادی در زمینه TIAC در کشورهای مختلف اجرا کرده است که از آن جمله می‌توان به نیروگاه 51 مگاواتی شنژن جینگانگ الکتریک، نیروگاه PGU 135 در روسیه با ظرفیت تقریبی 120 مگاوات، نیروگاه ابسرومکس[2] در آلتامیرا، مکزیکو[3] با ظرفیت تقریبی 20 مگاوات، نیروگاه الجوف[4] و نیروگاه آر آر[5] در عربستان صعودی اشاره کرد.[1] SHUANGLIANG ECO-ENERGEY SYSTEMS

[2] Absormex

[3] Altamira, Mexico

[4] Al Jouf power plant

 [5] Ar Ar Power Plant


 

شکل 8 تصویری از چیلر جذبی نصب شده توسط مجموعه اکوانژری در نیروگاه ابسرومکس آلتامیرا
 

   مجموعه اکو انرژی (SHUANGLIANG ECO-ENERGEY SYSTEMS) در نیروگاه 51 مگاواتی شنژن جینگانگ الکتریک[1] که شامل 36 مگاوات توان توربین گاز و 15 مگاوات توان توربین بخار است، سیستم TIAC را با استفاده از یک چیلر آب داغ اجرا کرده است. برای این پروژه هزینه سرمایه‌گذاری اولیه 13,650,000 یوان بوده است. مقایسه‌ای بین مقدار مصرف و تولید برق برای ماه می در دو سال پی‌در پی در حالت بدون و با TIAC در جدول 2 ارائه شده است. ظرفیت الکتریکی به صورت سالانه به اندازه  6,481,500 کیلووات افزایش و مصرف سوخت به اندازه 596.93 تن سوخت صرفه جویی می‌شود که معادل هزینه 2,805,571 یوان است. درآمد خالص این پروژه به صورت سالانه برابر 7,990,771 یوان می‌باشد و با این تفاسیر دوره برگشت پروژه حدود 24 ماه خواهد بود.

جدول 2 مقایسه‌ای بین مقدار مصرف و تولید برق برای نیروگاه شنژن جینگانگ الکتریک


[1] Shenzhen Jingang Electric Co., Ltd.

همان‌طور که در کارهای تحقیقاتی و عملی اجرا شده توسط محققان و کمپانی‌های مختلف شامل کمپانی اکوانرژی دیده می‌شود، چیلرهای جذبی توانایی بسیار خوبی در افزایش توان خروجی و حتی بازدهی و نیز کاهش ناکس خروجی نیروگاه دارند. در شرایطی که همواره در سال‌های اخیر در ایران تامین بار در شرایط پیک یکی از مشکلات بوده است روش  TIAC می‌تواند یک راه‌کار بسیار عالی باشد که دروه بازگشت سرمایه قابل قبولی را هم ارائه می‌دهد. اگر تنها TIAC بر روی نیروگاه‌هایی گازی و سیکل ترکیبی که عمری کم‌تر از 12 سال دارند اجرا شود می‌توان انتظار داشت که حدود 4400 مگاوات به توان پیک افزوده شود.با توجه به روند افزایش بار پیک که سالانه حدود 5/4% است می‌توان انتظار داشت که با فرض عدم احداث هیچ نیروگاهی و تنها با اجرای سیستم TIAC می‌توان افزایش بار پیک را برای حدود دو سال تامین کرد. در ضمن استفاده از TIAC  بازدهی نیروگاه‌ها را هم افزایش داده و با توجه به شرایط، دوره بازگشتی بین 3/1 تا 6 سال ارائه می‌دهد.